Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 235/50-R18. Wintersaf WS-1 är ett vinterdäck i utbudet av däck från .
Detta vinterdäck från passar på 18"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Detta däck är 235 mm brett och har samtidigt en profil på 118 mm. Profilen motsvarar 50% av däckets bredd. Wintersaf WS-1 klarar hastigheter upp till 160 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex Q.
Behöver du 18"-fälgar till dina Wintersaf WS-1? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 195 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Wintersaf WS-1 |
| Däckbeteckning | 235/50-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 97 |
| EAN | 4717622053180 |
Wintersaf WS-1 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 235/50-R20.
Ett vinterdäck från . Ice Guard IG60A har däckbeteckningen 235/50-R18.
Vinterdäcket Wintersaf WS-1 har en däckbeteckning som är 215/50-R18. Däcket kommer från .
Wintersaf WS-1 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 245/50-R18.