Om du letar efter ett sommardäck med däckbeteckningen 205/55-R16 till din bil kan detta däck från vara något för dig. Detta sommardäck har modellnamnet Ventus Prime 2 K115 och är ett av alla däck som tillverkas av .
Med en diameter på 16" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Däcket har en bredd på 205 mm och en profil på cirka 113 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Ventus Prime 2 K115 har hastighetsindex V, vilket innebär att Ventus Prime 2 K115 är ett sommardäck som är godkänt för hastigheter upp till 240 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 16"-fälgar för Ventus Prime 2 K115. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 977 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Ventus Prime 2 K115 |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
| EAN | 8808563299105 |
Ventus Prime 2 K115 - Ett sommardäck med däckmärkningen 205/55-R16.
har tagit fram detta sommardäck med namnet Ventus Prime 2 K115. Däcket har däckbeteckningen 205/55-R16.
Detta sommardäck från , kallat Ventus Prime 2 K115, har däckbeteckningen 205/55-R16.
har tagit fram detta sommardäck med namnet Ventus Prime 2 K115. Däcket har däckbeteckningen 205/55-R16.