Vinterdäcket Pilot Alpin 5 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 255/45-R20. Detta -däck är av modellen Pilot Alpin 5.
Med en diameter på 20" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Däcket har en bredd på 255 mm och en profil på cirka 115 mm, vilket motsvarar 45% av däckets bredd. Pilot Alpin 5 klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Behöver du 20"-fälgar till dina Pilot Alpin 5? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 214 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Pilot Alpin 5 |
| Däckbeteckning | 255/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 115 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
| EAN | 3528703763017 |
har tagit fram detta vinterdäck med namnet Pilot Alpin PA4. Däcket har däckbeteckningen 265/45-R19.
Vinterdäck från med modellnamnet Pilot Alpin 5 och däckbeteckningen 315/30-R21.
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 275/40-R19.
Detta vinterdäck från , kallat Pilot Alpin 5, har däckbeteckningen 275/35-R21.