Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 285/35-R20. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta sommardäck för Eagle F1 Supersport.
Detta sommardäck från passar på 20"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Detta däck har en bredd på 285 mm och har en profil som är ungefär 100 mm. Profilmåttet motsvarar 35% av däckets bredd. Hastighetsindex Y som Eagle F1 Supersport har innebär hastigheter upp till 300 km/h.
Komplettera Eagle F1 Supersport med matchande 20"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 729 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Eagle F1 Supersport |
| Däckbeteckning | 285/35-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 100 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
| EAN | 4038526487032 |
Eagle F1 Supersport är ett sommardäck med däckmärkningen 285/35-R20.
Sommardäck med däckbeteckningen 285/30-R22 och modellnamnet Eagle F1 Supersport.
Sommardäck från med modellnamnet Eagle F1 Supersport och däckbeteckningen 285/35-R19.
Ett sommardäck från . Eagle F1 Supercar 3R har däckbeteckningen 285/35-R20.