Detta vinterdäck från har däckmärkningen 175/65-R14. Hakkapeliitta 10, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från .
Hakkapeliitta 10 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 14". Vinterdäcket är 175 mm brett med en profil på 114 mm. Hastighetsindexet för Hakkapeliitta 10 är T. Detta innebär att Hakkapeliitta 10 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 14"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 486 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Hakkapeliitta 10 |
| Däckbeteckning | 175/65-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 175 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 86 |
| EAN | 6419440324210 |
Ett vinterdäck från . Hakkapeliitta 10 har däckbeteckningen 175/65-R15.
Hakkapeliitta 10 är ett vinterdäck med däckmärkningen 175/65-R17.
Ett sommardäck från . TR-10 har däckbeteckningen 195/55-R10.
Detta sommardäck från , kallat TR-10, har däckbeteckningen 145/80-R10.