Detta sommardäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 175/65-R14 till din bil. har valt att kalla denna modell av sommardäck för ContiEcoContact 5.
Med en diameter på 14" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. sommardäcket ContiEcoContact 5 är 175 mm brett och en profil på 114 mm. Med detta sommardäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 190 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 14"-fälgar till ContiEcoContact 5.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 012 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | ContiEcoContact 5 |
| Däckbeteckning | 175/65-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 175 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 82 |
| EAN | 4019238313499 |
Sommardäcket ContiEcoContact 5 från med däckbeteckningen 175/70-R14.
N blue 4 Season - Ett åretruntdäck med däckmärkningen 175/65-R14.
Vinterdäck med däckbeteckningen 175/65-R14 och modellnamnet Winguard SnowG WH2.
Mecotra 3 är ett sommardäck med däckmärkningen 175/65-R14.