Detta vinterdäck från har däckmärkningen 175/65-R14. Detta -däck är av modellen Viking Contact 7.
Viking Contact 7 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 14". Detta vinterdäck har en bredd på 175 mm och en profil på cirka 114 mm, vilket motsvarar 65% av däckets bredd. Viking Contact 7 klarar hastigheter upp till 190 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex T.
Vill du även köpa nya 14"-fälgar som passar till Viking Contact 7? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 499 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Viking Contact 7 |
| Däckbeteckning | 175/65-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 175 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 86 |
| EAN | 4019238001495 |
Viking Contact 7 är ett vinterdäck med däckmärkningen 175/65-R15.
Viking Contact 7 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 185/55-R15.
Vinterdäcket Viking Contact 7 från med däckbeteckningen 205/65-R17.
Vinterdäck med däckbeteckningen 245/65-R17 och modellnamnet Viking Contact 7.