Snow SW-7 är ett däck från som har däckbeteckningen 175/70-R13. Detta -däck är av modellen Snow SW-7.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 13". Snow SW-7 har en bredd på 175 mm och en profil som motsvarar 70% av däckets bredd, det vill säga cirka 123 mm. Hastighetsindex T som Snow SW-7 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Snow SW-7. Mer information om passande 13"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 332 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Snow SW-7 |
| Däckbeteckning | 175/70-R13 |
| Diameter | 13" |
| Bredd | 175 mm |
| Profil | 123 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 82 |
| EAN | 4712487547584 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 175/70-R14 och modellnamnet Snow SW-7.
Detta vinterdäck från , kallat Snow SW-7, har däckbeteckningen 165/70-R13.