Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 185/55-R16 till din bil kan detta däck från vara något för dig. X-Ice Snow, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från .
X-Ice Snow passar på fälgar med en diameter på 16". X-Ice Snow har en bredd på 185 mm och en profil som motsvarar 55% av däckets bredd, det vill säga cirka 102 mm. Med detta vinterdäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 210 km/h.
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till X-Ice Snow? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 208 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | X-Ice Snow |
| Däckbeteckning | 185/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 185 mm |
| Profil | 102 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 87 |
| EAN | 3528701854908 |
har tagit fram detta vinterdäck med namnet Blizzak 6. Däcket har däckbeteckningen 185/55-R16.
Sommardäck från med modellnamnet EcoContact 6 och däckbeteckningen 185/55-R16.
Ett vinterdäck från . WP-05 Arctictrekker har däckbeteckningen 185/55-R16.
Sommardäck från med modellnamnet BluEarth-A (AE-50) och däckbeteckningen 185/55-R16.