Polaris 6 har en däckbeteckning som lyder 185/65-R14. har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Polaris 6.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 14". Detta däck har en bredd på 185 mm och har en profil som är ungefär 120 mm. Profilmåttet motsvarar 65% av däckets bredd. Polaris 6 har hastighetsindex T, vilket innebär att Polaris 6 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Polaris 6 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 738 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Polaris 6 |
| Däckbeteckning | 185/65-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 185 mm |
| Profil | 120 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 86 |
| EAN | 4024063008083 |
Vinterdäcket Polaris 6 från med däckbeteckningen 175/65-R14.
Vinterdäck med däckbeteckningen 185/65-R14 och modellnamnet Master-Grip 2.
Premitra Ice SP3 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 185/65-R14.
Vinterdäcket UltraGrip 9+ har en däckbeteckning som är 185/65-R14. Däcket kommer från .