Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 195/55-R16 till din bil kan detta däck från vara något för dig. , som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Viking Contact 7.
Viking Contact 7 är ett vinterdäck med diametern 16". Vinterdäcket Viking Contact 7 har en bredd som är 195 mm och en däcksida med en höjd på cirka 107 mm (55% av däckets bredd). Hastighetsindex T som Viking Contact 7 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Viking Contact 7? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 051 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Viking Contact 7 |
| Däckbeteckning | 195/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 107 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
| EAN | 4019238001020 |
Vinterdäcket Viking Contact 7 har en däckbeteckning som är 195/55-R20. Däcket kommer från .
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 195/60-R16.
Vinterdäck från med modellnamnet Viking Contact 7 och däckbeteckningen 195/60-R18.
Detta vinterdäck från , kallat Viking Contact 7, har däckbeteckningen 225/55-R16.