Om du letar efter ett sommardäck med däckbeteckningen 205/45-R17 till din bil kan detta däck från vara något för dig. Sommardäcket du nu tittar på kallar för SportControl 2.
SportControl 2 är ett sommardäck med en diameter på 17". Sommardäcket är 205 mm brett med en profil på 92 mm. Med detta sommardäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 300 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper SportControl 2 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 288 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | SportControl 2 |
| Däckbeteckning | 205/45-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 92 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 88 |
| EAN | 4038526056221 |
Sommardäck från med modellnamnet SportControl 2 och däckbeteckningen 205/50-R17.
Sommardäcket SportControl 2 från med däckbeteckningen 225/45-R17.
SportControl 2 - Ett sommardäck med däckmärkningen 215/45-R17.
Detta sommardäck från , kallat SportControl 2, har däckbeteckningen 245/45-R17.