Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 205/55-R16 till din bil kan detta däck från vara något för dig. Winter Sport 5, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från .
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 16". Winter Sport 5 har en bredd på 205 mm och en profil som motsvarar 55% av däckets bredd, det vill säga cirka 113 mm. Winter Sport 5 klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Behöver du även 16"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 405 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Winter Sport 5 |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
| EAN | 5452000832825 |
Winter Sport 5 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 205/55-R16.
Vinterdäck från med modellnamnet Winter Activa 4 och däckbeteckningen 205/55-R16.
har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter i*cept RS3 (W462). Däcket har däckbeteckningen 205/55-R16.
Detta vinterdäck från , kallat Winter i*cept RS3 (W462), har däckbeteckningen 205/55-R16.