Speed-Grip 3 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 215/40-R17. , som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Speed-Grip 3.
Detta -däck har en diameter på 17". Vinterdäcket Speed-Grip 3 har en bredd som är 215 mm och en däcksida med en höjd på cirka 86 mm (40% av däckets bredd). Hastighetsindex V som Speed-Grip 3 har innebär hastigheter upp till 240 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Speed-Grip 3. Mer information om passande 17"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 914 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Speed-Grip 3 |
| Däckbeteckning | 215/40-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 86 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 87 |
| EAN | 5942741076645 |
Detta vinterdäck från , kallat Speed-Grip 3, har däckbeteckningen 215/40-R17.
åretruntdäck med däckbeteckningen 215/40-R17 och modellnamnet All Season-Grip 2.
Sommardäcket Speed-Life 2 från med däckbeteckningen 215/45-R17.
Detta vinterdäck från , kallat Speed-Grip 5, har däckbeteckningen 215/40-R18.