Detta sommardäck från har däckmärkningen 215/45-R20. Potenza S001 I, som detta sommardäck heter, är ett sommardäck från .
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 20". Detta däck har en bredd på 215 mm och har en profil som är ungefär 97 mm. Profilmåttet motsvarar 45% av däckets bredd. Potenza S001 I har hastighetsindex W, vilket innebär att Potenza S001 I är ett sommardäck som är godkänt för hastigheter upp till 270 km/h.
Du kan komplettera detta sommardäck med 20"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 609 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Potenza S001 I |
| Däckbeteckning | 215/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 97 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
| EAN | 3286340599610 |
Sommardäck från med modellnamnet Potenza S001 och däckbeteckningen 215/45-R20.
Potenza S001 RFT - Ett sommardäck med däckmärkningen 225/45-R18.
Potenza S001 RFT - Ett sommardäck med däckmärkningen 225/50-R18.
Sommardäcket Potenza S001 har en däckbeteckning som är 215/40-R17. Däcket kommer från .