Däckbeteckningen för detta sommardäck från är 215/50-R17. Sommardäcket SP Sport Maxx 050 är ett sommardäck i utbudet av däck från .
SP Sport Maxx 050 har en diameter som är 17" och därmed passar på 17"-fälgar. Med sommardäcket SP Sport Maxx 050 får du ett däck som är 215 mm brett och har en profil på 108 mm. Med detta sommardäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 240 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper SP Sport Maxx 050. Mer information om passande 17"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 407 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | SP Sport Maxx 050 |
| Däckbeteckning | 215/50-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 108 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
| EAN | 4250427444307 |
Ett sommardäck från . SP Sport Maxx 050 har däckbeteckningen 225/50-R18.
Ett sommardäck från . SP Sport Maxx TT har däckbeteckningen 245/50-R18.
Sommardäck med däckbeteckningen 245/50-R18 och modellnamnet SP Sport Maxx GT RunFlat.
Ett sommardäck från . SP Sport Maxx GT har däckbeteckningen 245/50-R18.