Ultra Grip Ice Arctic är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 215/55-R16. Ultra Grip Ice Arctic, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från .
Detta är ett vinterdäck från som passar till fälgar med en diameter på 16". Detta vinterdäck har en bredd på 215 mm och en profil på cirka 118 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Ultra Grip Ice Arctic har hastighetsindex T, vilket innebär att Ultra Grip Ice Arctic är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 16"-fälgar för Ultra Grip Ice Arctic. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 929 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Ultra Grip Ice Arctic |
| Däckbeteckning | 215/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 97 |
| EAN | 5452000440419 |
Vinterdäck från med modellnamnet Ultra Grip Arctic 2 och däckbeteckningen 245/40-R18.
Ultra Grip Ice Arctic - Ett vinterdäck med däckmärkningen 225/55-R16.
Vinterdäcket Ultra Grip Arctic 2 från med däckbeteckningen 215/55-R18.
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 215/55-R17.