Om du letar efter ett åretruntdäck med däckbeteckningen 215/55-R16 till din bil kan detta däck från vara något för dig. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta åretruntdäck för Quatrac.
Med en diameter på 16" är detta åretruntdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta åretruntdäck har en bredd på 215 mm och en profil på cirka 118 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på V är Quatrac ett åretruntdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 240 km/h.
Du kan komplettera detta åretruntdäck med 16"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 707 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Åretruntdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Quatrac |
| Däckbeteckning | 215/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 97 |
| EAN | 8714692981890 |
Ett åretruntdäck från . Quatrac har däckbeteckningen 215/55-R16.
Quatrac Pro+ är ett åretruntdäck med däckmärkningen 205/55-R19.
åretruntdäcket Quatrac har en däckbeteckning som är 215/55-R16. Däcket kommer från .
åretruntdäcket Quatrac Pro+ från med däckbeteckningen 215/55-R17.