har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 215/55-R17 för Alpin 6. Detta vinterdäck har modellnamnet Alpin 6 och är ett av alla däck som tillverkas av .
Alpin 6 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 17". Detta däck är 215 mm brett och har samtidigt en profil på 118 mm. Profilen motsvarar 55% av däckets bredd. Alpin 6 har hastighetsindex H, vilket innebär att Alpin 6 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 17"-fälgar för Alpin 6. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 686 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Alpin 6 |
| Däckbeteckning | 215/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
| EAN | 3528701521220 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/55-R16 och modellnamnet Alpin 7.
Ett vinterdäck från . Alpin 7 har däckbeteckningen 225/50-R17.
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 225/50-R17.