Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 215/55-R18. Sommardäcket du nu tittar på kallar för Primacy 5 Energy.
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 18". Här har du ett sommardäck från som är 215 brett och med en profil på 118 mm. Primacy 5 Energy är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h (index H).
Du kan komplettera detta sommardäck med 18"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 454 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Primacy 5 Energy |
| Däckbeteckning | 215/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
| EAN | 3528707411525 |
Sommardäcket Primacy 5 Energy har en däckbeteckning som är 215/55-R18. Däcket kommer från .
Primacy 5 Energy - Ett sommardäck med däckmärkningen 215/55-R17.
Primacy 5 Energy - Ett sommardäck med däckmärkningen 215/50-R18.
Sommardäck från med modellnamnet Primacy 5 Energy och däckbeteckningen 225/55-R18.