Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 215/60-R17 till din bil kan detta däck från vara något för dig. Vinterdäcket du nu tittar på kallar för Speed-Grip 5.
Speed-Grip 5 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 17". Detta däck är 215 mm brett och har samtidigt en profil på 129 mm. Profilen motsvarar 60% av däckets bredd. Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är H (max 210 km/h).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Speed-Grip 5 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 635 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Speed-Grip 5 |
| Däckbeteckning | 215/60-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
| EAN | 4024067006993 |
Vinterdäcket Speed-Grip 5 har en däckbeteckning som är 205/60-R16. Däcket kommer från .
Speed-Grip 5 är ett vinterdäck med däckmärkningen 195/60-R18.
Detta vinterdäck från , kallat Speed-Grip 5, har däckbeteckningen 215/60-R17.
Vinterdäck från med modellnamnet Speed-Grip 5 och däckbeteckningen 215/60-R16.