Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 215/65-R16. , som tillverkar detta sommardäck, har gett det modellnamnet Sport Response.
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 16". Sommardäcket Sport Response har en bredd som är 215 mm och en däcksida med en höjd på cirka 140 mm (65% av däckets bredd). Detta är ett sommardäck som får användas för hastigheter upp till 210 km/h (hastighetsindex H).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Sport Response då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 517 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Sport Response |
| Däckbeteckning | 215/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
| EAN | 4038526409058 |
Sommardäcket SP Sport FastResponse från med däckbeteckningen 215/65-R16.
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 215/65-R16.
Winter Sport 5 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/65-R16.
Vinterdäcket Winguard Sport 2 SUV från med däckbeteckningen 215/65-R16.