Däckbeteckningen för detta vinterdäck från är 215/65-R16. har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Carrier Winter.
Carrier Winter passar på fälgar med en diameter på 16". Carrier Winter har en bredd på 215 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 140 mm. Med ett hastighetsindex på R är Carrier Winter ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 170 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 16"-fälgar för Carrier Winter. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 865 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Skåpbil |
| Märke | |
| Modell | Carrier Winter |
| Däckbeteckning | 215/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 109/107 |
| EAN | 8019227434835 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 215/65-R16 och modellnamnet Carrier Winter.
Ett vinterdäck från . Carrier Winter har däckbeteckningen 215/65-R16.
Winter i*Pike LV RW15 är ett vinterdäck med däckmärkningen 215/65-R16.
har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter PorTran CW11. Däcket har däckbeteckningen 215/65-R16.