Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 215/65-R17. , som tillverkar detta sommardäck, har gett det modellnamnet PorTran KC53.
PorTran KC53 är ett sommardäck med diametern 17". Detta sommardäck har en bredd på 215 mm och en profil på cirka 140 mm, vilket motsvarar 65% av däckets bredd. PorTran KC53 har hastighetsindex H, vilket innebär att PorTran KC53 är ett sommardäck som är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h.
Vill du även köpa nya 17"-fälgar som passar till PorTran KC53? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 945 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Skåpbil |
| Märke | |
| Modell | PorTran KC53 |
| Däckbeteckning | 215/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 108/105 |
| EAN | 8808956279936 |
har tagit fram detta sommardäck med namnet PorTran KC53. Däcket har däckbeteckningen 215/70-R16.
Sommardäcket PorTran KC53 från med däckbeteckningen 215/70-R16.
Ett sommardäck från . Passion CW-20 har däckbeteckningen 215/65-R17.
Sommardäcket Roadian CTX från med däckbeteckningen 215/65-R17.