Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 215/65-R17. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta sommardäck för EcoContact 6.
EcoContact 6 har en diameter som är 17" och därmed passar på 17"-fälgar. Sommardäcket EcoContact 6 har en bredd som är 215 mm och en däcksida med en höjd på cirka 140 mm (65% av däckets bredd). Hastighetsindex V som EcoContact 6 har innebär hastigheter upp till 240 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper EcoContact 6. Mer information om passande 17"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 866 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | EcoContact 6 |
| Däckbeteckning | 215/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
| EAN | 4019238314151 |
har tagit fram detta sommardäck med namnet EcoContact 6. Däcket har däckbeteckningen 215/65-R17.
har tagit fram detta sommardäck med namnet EcoContact 6. Däcket har däckbeteckningen 215/65-R17.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 215/65-R17.
Sommardäcket EcoContact 6 från med däckbeteckningen 215/65-R17.