Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 215/70-R15 till din skåpbil. har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Carrier Winter.
Detta är ett vinterdäck från som passar till fälgar med en diameter på 15". Vinterdäcket Carrier Winter har en bredd som är 215 mm och en däcksida med en höjd på cirka 151 mm (70% av däckets bredd). Hastighetsindex S som Carrier Winter har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 180 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Carrier Winter då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 149 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Skåpbil |
| Märke | |
| Modell | Carrier Winter |
| Däckbeteckning | 215/70-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 151 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | S (max 180 km/h) |
| Belastningskod | 109/107 |
| EAN | 8019227434873 |
Vinterdäck från med modellnamnet Carrier Winter och däckbeteckningen 215/70-R15.
Sommardäck från med modellnamnet Carrier och däckbeteckningen 215/70-R15.
Carrier är ett sommardäck med däckmärkningen 215/70-R15.
Sommardäck med däckbeteckningen 215/70-R15 och modellnamnet Carrier.