Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 215/70-R16. Detta -däck är av modellen Viking Contact 7.
Viking Contact 7 är ett vinterdäck med en diameter på 16". Med vinterdäcket Viking Contact 7 får du ett däck som är 215 mm brett och har en profil på 151 mm. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Du kan komplettera detta vinterdäck med 16"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 247 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Viking Contact 7 |
| Däckbeteckning | 215/70-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 151 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
| EAN | 4019238001099 |
har tagit fram detta vinterdäck med namnet Viking Contact 7. Däcket har däckbeteckningen 235/50-R17.
Vinterdäck från med modellnamnet Viking Contact 7 och däckbeteckningen 245/40-R21.
Vinterdäcket Viking Contact 7 har en däckbeteckning som är 255/40-R19. Däcket kommer från .
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 235/45-R20.