Carrier Winter är ett däck från som har däckbeteckningen 215/75-R16. Vinterdäcket du nu tittar på kallar för Carrier Winter.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 16". Detta däck är 215 mm brett och har samtidigt en profil på 161 mm. Profilen motsvarar 75% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på R är Carrier Winter ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 170 km/h.
Komplettera Carrier Winter med matchande 16"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 941 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Skåpbil |
| Märke | |
| Modell | Carrier Winter |
| Däckbeteckning | 215/75-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 161 mm |
| Profilprocent | 75% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 116/114 |
| EAN | 8019227435054 |
Vinterdäcket Carrier Winter har en däckbeteckning som är 215/75-R16. Däcket kommer från .
Vinterdäck med däckbeteckningen 215/75-R16 och modellnamnet Carrier Winter.
Sommardäcket Carrier har en däckbeteckning som är 215/75-R16. Däcket kommer från .
har tagit fram detta sommardäck med namnet Carrier. Däcket har däckbeteckningen 215/75-R16.