har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 215/75-R16 för Cargo UltraGrip 2. har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Cargo UltraGrip 2.
Cargo UltraGrip 2 är ett vinterdäck med en diameter på 16". Däcket har en bredd på 215 mm och en profil på cirka 161 mm, vilket motsvarar 75% av däckets bredd. Hastighetsindex R som Cargo UltraGrip 2 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 170 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 16"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 453 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Skåpbil |
| Märke | |
| Modell | Cargo UltraGrip 2 |
| Däckbeteckning | 215/75-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 161 mm |
| Profilprocent | 75% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 113/111 |
| EAN | 5452000668875 |
Ett vinterdäck från . UltraGrip Cargo har däckbeteckningen 215/75-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/75-R16 och modellnamnet UltraGrip Ice Cargo.
Detta sommardäck från , kallat EfficientGrip Cargo 2, har däckbeteckningen 215/75-R16.
Celsius Cargo - Ett åretruntdäck med däckmärkningen 205/75-R16.