Däckbeteckningen för detta sommardäck från är 225/35-R18. har valt att kalla denna modell av sommardäck för Powergy.
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 18". Detta sommardäck har en bredd på 225 mm och en profil på cirka 79 mm, vilket motsvarar 35% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Powergy är Y. Detta innebär att Powergy är godkänt att användas upp till 300 km/h.
Behöver du 18"-fälgar till dina Powergy? Passa på att köpa fälgar när du köper nya sommardäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 656 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Powergy |
| Däckbeteckning | 225/35-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 79 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 87 |
| EAN | 5942741093963 |
Powergy 2 är ett sommardäck med däckmärkningen 215/40-R17.
Sommardäcket Noble Sport NS-20 från med däckbeteckningen 225/35-R18.