Vinterdäcket Winter Sport 5 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 225/40-R18. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Winter Sport 5.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 18". Detta vinterdäck har en bredd på 225 mm och en profil på cirka 90 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Winter Sport 5 klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Behöver du även 18"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 698 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Winter Sport 5 |
| Däckbeteckning | 225/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 90 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 92 |
| EAN | 5452000832603 |
Vinterdäcket WX7 Winter har en däckbeteckning som är 225/40-R18. Däcket kommer från .
Detta vinterdäck från , kallat Winter SottoZero 3, har däckbeteckningen 225/40-R18.
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 225/40-R18.
har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter i*cept evo3 (W330B) HRS. Däcket har däckbeteckningen 225/40-R18.