Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 225/40-R20. Detta sommardäck har modellnamnet Potenza Sport och är ett av alla däck som tillverkas av .
Potenza Sport är ett sommardäck med en diameter på 20". Detta däck har en bredd på 225 mm och har en profil som är ungefär 90 mm. Profilmåttet motsvarar 40% av däckets bredd. Potenza Sport klarar hastigheter upp till 190 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex T.
Behöver du även 20"-fälgar till sommardäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 406 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport |
| Däckbeteckning | 225/40-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 90 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
| EAN | 3286343111017 |
har tagit fram detta vinterdäck med namnet WINTERPEAK F-SNOW 1. Däcket har däckbeteckningen 225/45-R17.
Detta vinterdäck från , kallat WINTERPEAK F-ICE 1, har däckbeteckningen 225/45-R17.
Vinterdäck från med modellnamnet Polaris North 6 och däckbeteckningen 225/45-R17.
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 225/45-R17.