Om du letar efter ett sommardäck med däckbeteckningen 225/55-R18 till din bil kan detta däck från vara något för dig. Detta -däck är av modellen BluEarth-ES (ES32C).
Detta -däck har en diameter på 18". Däcket har en bredd på 225 mm och en profil på cirka 124 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Hastighetsindexet för BluEarth-ES (ES32C) är V. Detta innebär att BluEarth-ES (ES32C) är godkänt att användas upp till 240 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper BluEarth-ES (ES32C) då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 116 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | BluEarth-ES (ES32C) |
| Däckbeteckning | 225/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
| EAN | 4548515353748 |
Sommardäck från med modellnamnet BluEarth-ES (ES32C) och däckbeteckningen 225/55-R17.
Ett sommardäck från . BluEarth-ES (ES32A) har däckbeteckningen 225/60-R16.
Detta sommardäck från , kallat BluEarth-ES (ES32A), har däckbeteckningen 225/55-R16.
Detta sommardäck från , kallat BluEarth-ES (ES32A), har däckbeteckningen 225/40-R18.