Vinterdäcket WinterExpert är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 235/60-R18. WinterExpert, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från .
Med en diameter på 18" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. WinterExpert har en bredd på 235 mm och en profil som motsvarar 60% av däckets bredd, det vill säga cirka 141 mm. WinterExpert klarar hastigheter upp till 210 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex H.
Komplettera WinterExpert med matchande 18"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 030 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | WinterExpert |
| Däckbeteckning | 235/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 141 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
| EAN | 4024068008507 |
Detta vinterdäck från , kallat Winguard Sport 2 SUV, har däckbeteckningen 235/60-R18.
Vinterdäcket Stratos UHP från med däckbeteckningen 235/60-R18.
Vinterdäcket WinterCraft WP52 EV har en däckbeteckning som är 235/60-R18. Däcket kommer från .
Detta vinterdäck från , kallat Speed-Grip 5, har däckbeteckningen 235/60-R18.