Pilot Super Sport är ett sommardäck som passar bilar med däckbeteckningen 245/35-R19. Pilot Super Sport, som detta sommardäck heter, är ett sommardäck från .
Med en diameter på 19" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta däck är 245 mm brett och har samtidigt en profil på 86 mm. Profilen motsvarar 35% av däckets bredd. Detta sommardäck har ett hastighetsindex som är Y (max 300 km/h).
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 19"-fälgar till Pilot Super Sport.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 975 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Pilot Super Sport |
| Däckbeteckning | 245/35-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 86 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 93 |
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 245/35-R19.
Detta sommardäck från , kallat Pilot Super Sport, har däckbeteckningen 245/35-R19.
Sommardäck från med modellnamnet Pilot Super Sport ZP och däckbeteckningen 245/40-R18.
Detta sommardäck från , kallat Pilot Super Sport, har däckbeteckningen 245/40-R18.