Om du letar efter ett sommardäck med däckbeteckningen 245/35-R20 till din bil kan detta däck från vara något för dig. Sommardäcket Sport Maxx Race 2 är ett sommardäck i utbudet av däck från .
Med en diameter på 20" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta sommardäck har en bredd på 245 mm och en profil på cirka 86 mm, vilket motsvarar 35% av däckets bredd. Med detta sommardäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 300 km/h.
Du kan komplettera detta sommardäck med 20"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 250 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Sport Maxx Race 2 |
| Däckbeteckning | 245/35-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 86 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
| EAN | 5452000710932 |
Sommardäcket Sport Maxx Race 2 från med däckbeteckningen 245/35-R20.
har tagit fram detta sommardäck med namnet Sport Maxx Race 2. Däcket har däckbeteckningen 265/35-R20.
Potenza Race - Ett sommardäck med däckmärkningen 245/35-R20.
Sport Maxx Race 2 - Ett sommardäck med däckmärkningen 295/30-R20.