Däckbeteckningen för detta vinterdäck från är 245/35-R21. Vinterdäcket du nu tittar på kallar för Pilot Alpin 5.
Pilot Alpin 5 är ett vinterdäck med en diameter på 21". Detta däck är 245 mm brett och har samtidigt en profil på 86 mm. Profilen motsvarar 35% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Pilot Alpin 5 är W. Detta innebär att Pilot Alpin 5 är godkänt att användas upp till 270 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 21"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 5 265 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Pilot Alpin 5 |
| Däckbeteckning | 245/35-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 86 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
| EAN | 3528702580240 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 245/35-R20 och modellnamnet Pilot Alpin PA4.
Ett vinterdäck från . Pilot Alpin 5 har däckbeteckningen 245/35-R20.
Vinterdäcket Pilot Alpin 5 från med däckbeteckningen 245/35-R18.
Pilot Alpin 5 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 245/35-R19.