Detta sommardäck från har däckmärkningen 245/45-R19. Sommardäcket SportContact 7 är ett sommardäck i utbudet av däck från .
SportContact 7 har en diameter som är 19" och därmed passar på 19"-fälgar. Detta däck har en bredd på 245 mm och har en profil som är ungefär 110 mm. Profilmåttet motsvarar 45% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på Y är SportContact 7 ett sommardäck som lämpar sig för hastigheter upp till 300 km/h.
Vill du även köpa nya 19"-fälgar som passar till SportContact 7? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 270 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | SportContact 7 |
| Däckbeteckning | 245/45-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
| EAN | 4019238046403 |
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 245/45-R19.
Detta sommardäck från , kallat SportContact 7, har däckbeteckningen 265/40-R19.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 305/30-R19.
har tagit fram detta sommardäck med namnet SportContact 7. Däcket har däckbeteckningen 265/40-R19.