Detta vinterdäck från har däckmärkningen 245/45-R19. Viking Contact 7, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från .
Viking Contact 7 är ett vinterdäck med diametern 19". Detta vinterdäck har en bredd på 245 mm och en profil på cirka 110 mm, vilket motsvarar 45% av däckets bredd. Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är T (max 190 km/h).
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 19"-fälgar för Viking Contact 7. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 8 380 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Viking Contact 7 |
| Däckbeteckning | 245/45-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
| EAN | 4019238001297 |
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 295/30-R21.
Vinterdäck med däckbeteckningen 245/50-R19 och modellnamnet Viking Contact 7.
har tagit fram detta vinterdäck med namnet Viking Contact 7. Däcket har däckbeteckningen 245/40-R18.
Ett vinterdäck från . Viking Contact 7 har däckbeteckningen 245/35-R21.