Detta vinterdäck från har däckmärkningen 245/50-R18. har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Snowproof 1.
Med en diameter på 18" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta vinterdäck har en bredd på 245 mm och en profil på cirka 123 mm, vilket motsvarar 50% av däckets bredd. Hastighetsindex V som Snowproof 1 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 18"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 992 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Snowproof 1 |
| Däckbeteckning | 245/50-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 123 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
| EAN | 5942741087634 |
Vinterdäcket WR Snowproof P har en däckbeteckning som är 245/50-R18. Däcket kommer från .
Vinterdäck med däckbeteckningen 245/50-R18 och modellnamnet Snowproof 1.
Vinterdäck med däckbeteckningen 255/45-R19 och modellnamnet WR Snowproof P.
Vinterdäcket BluEarth-Winter (V905) har en däckbeteckning som är 245/50-R18. Däcket kommer från .