Detta vinterdäck från har däckmärkningen 245/60-R18. Detta vinterdäck har modellnamnet VikingContact 8 och är ett av alla däck som tillverkas av .
VikingContact 8 är ett vinterdäck med diametern 18". vinterdäcket VikingContact 8 är 245 mm brett och en profil på 147 mm. Med detta vinterdäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 210 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 18"-fälgar till VikingContact 8.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 668 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | VikingContact 8 |
| Däckbeteckning | 245/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 147 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
| EAN | 4019238291865 |
Vinterdäck från med modellnamnet Winguard Sport 2 SUV och däckbeteckningen 255/55-R18.
WinterContact TS 860 S SSR är ett vinterdäck med däckmärkningen 255/55-R18.
Vinterdäcket WinterContact TS 850P från med däckbeteckningen 255/55-R18.
Ett vinterdäck från . Winguard Sport 2 SUV har däckbeteckningen 255/55-R18.