Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 245/60-R18. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för WinterContact TS 850P.
WinterContact TS 850P har en diameter som är 18" och därmed passar på 18"-fälgar. Detta däck är 245 mm brett och har samtidigt en profil på 147 mm. Profilen motsvarar 60% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på H är WinterContact TS 850P ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 18"-fälgar för WinterContact TS 850P. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 970 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | WinterContact TS 850P |
| Däckbeteckning | 245/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 147 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
| EAN | 4019238009231 |
Vinterdäcket WinterContact TS 850P har en däckbeteckning som är 235/55-R19. Däcket kommer från .
Vinterdäcket WinterContact TS 870 P har en däckbeteckning som är 245/60-R18. Däcket kommer från .
Vinterdäcket WinterContact TS 870 P från med däckbeteckningen 245/50-R20.
Vinterdäcket WinterContact TS 850P från med däckbeteckningen 245/45-R18.