Vinterdäcket VikingContact 8 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 245/65-R17. har valt att kalla denna modell av vinterdäck för VikingContact 8.
Detta -däck har en diameter på 17". Detta däck har en bredd på 245 mm och har en profil som är ungefär 159 mm. Profilmåttet motsvarar 65% av däckets bredd. Hastighetsindex T som VikingContact 8 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 17"-fälgar för VikingContact 8. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 8 142 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | VikingContact 8 |
| Däckbeteckning | 245/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 159 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 111 |
| EAN | 4019238089196 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 315/35-R21 och modellnamnet VikingContact 8.
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 255/55-R19.
Vinterdäck med däckbeteckningen 245/65-R17 och modellnamnet Viking Contact 7.
Detta vinterdäck från , kallat IceContact 3, har däckbeteckningen 245/65-R17.