Winguard Ice har en däckbeteckning som lyder 245/70-R16. , som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Winguard Ice.
Detta är ett vinterdäck från som passar till fälgar med en diameter på 16". vinterdäcket Winguard Ice är 245 mm brett och en profil på 172 mm. Hastighetsindex Q som Winguard Ice har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 160 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 16"-fälgar för Winguard Ice. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 070 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Winguard Ice |
| Däckbeteckning | 245/70-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 172 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
| EAN | 8807622394409 |
Ett vinterdäck från . Wintersaf WS-1 har däckbeteckningen 255/50-R19.
Vinterdäcket Winguard Ice från med däckbeteckningen 215/70-R16.
Winguard Ice 3 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/70-R16.
Ett vinterdäck från . Winguard Ice har däckbeteckningen 225/70-R16.