Powerproof 2 har en däckbeteckning som lyder 255/35-R21. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Powerproof 2.
Detta sommardäck från passar på 21"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Detta däck är 255 mm brett och har samtidigt en profil på 89 mm. Profilen motsvarar 35% av däckets bredd. Hastighetsindex Y som Powerproof 2 har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 300 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Powerproof 2 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 211 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Powerproof 2 |
| Däckbeteckning | 255/35-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 89 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
| EAN | 6419440762135 |
har tagit fram detta sommardäck med namnet Powerproof 2. Däcket har däckbeteckningen 255/35-R21.
har tagit fram detta sommardäck med namnet Powerproof 1. Däcket har däckbeteckningen 255/35-R20.
Sommardäck med däckbeteckningen 255/35-R19 och modellnamnet Powerproof 1.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 255/35-R20.