P Zero Asimmetrico är ett däck från som har däckbeteckningen 255/45-R17. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för P Zero Asimmetrico.
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 17". Detta sommardäck har en bredd på 255 mm och en profil på cirka 115 mm, vilket motsvarar 45% av däckets bredd. Hastighetsindex Y som P Zero Asimmetrico har innebär hastigheter upp till 300 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper P Zero Asimmetrico då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 5 011 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | P Zero Asimmetrico |
| Däckbeteckning | 255/45-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 115 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
| EAN | 8019227254129 |
Detta vinterdäck från , kallat Ice Zero Asimmetrico Plus, har däckbeteckningen 255/45-R20.
Detta sommardäck från , kallat P Zero Rosso Asimmetrico, har däckbeteckningen 255/40-R17.
Sommardäck från med modellnamnet P Zero Rosso Asimmetrico och däckbeteckningen 315/30-R18.
Detta sommardäck från , kallat P Zero Corsa Asimmetrico 2, har däckbeteckningen 285/30-R19.