har valt att kalla detta åretruntdäck med däckbeteckningen 255/45-R20 för CrossClimate 3. CrossClimate 3 är ett åretruntdäck i utbudet av däck från .
Med en diameter på 20" är detta åretruntdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Med åretruntdäcket CrossClimate 3 får du ett däck som är 255 mm brett och har en profil på 115 mm. Hastighetsindex V som CrossClimate 3 har innebär att det är ett åretruntdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Behöver du även 20"-fälgar till åretruntdäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 518 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Åretruntdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | CrossClimate 3 |
| Däckbeteckning | 255/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 115 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
| EAN | 3528703483106 |
PremiumContact 6 - Ett sommardäck med däckmärkningen 255/45-R20.
Vinterdäck med däckbeteckningen 255/45-R20 och modellnamnet P Zero Winter.
Vinterdäck med däckbeteckningen 255/45-R20 och modellnamnet WinterCraft WP52 EV.
Vinterdäcket WinterContact TS 860 S från med däckbeteckningen 255/45-R20.