har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 255/45-R21 för VikingContact 8. har valt att kalla denna modell av vinterdäck för VikingContact 8.
Detta -däck har en diameter på 21". Vinterdäcket är 255 mm brett med en profil på 115 mm. VikingContact 8 är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper VikingContact 8. Mer information om passande 21"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 602 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | VikingContact 8 |
| Däckbeteckning | 255/45-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 115 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
| EAN | 4019238999761 |
Vinterdäcket VikingContact 8 har en däckbeteckning som är 235/60-R17. Däcket kommer från .
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 275/40-R20.
Vinterdäcket Hakkapeliitta R5 EV från med däckbeteckningen 255/45-R21.
Viking Contact 7 är ett vinterdäck med däckmärkningen 255/45-R21.