Däckbeteckningen för detta åretruntdäck från är 255/50-R18. CrossClimate 3, som detta åretruntdäck heter, är ett åretruntdäck från .
CrossClimate 3 är ett åretruntdäck som passar på fälgar med en diameter på 18". CrossClimate 3 har en bredd på 255 mm och en profil som motsvarar 50% av däckets bredd, det vill säga cirka 128 mm. Hastighetsindex Y som CrossClimate 3 har innebär hastigheter upp till 300 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper CrossClimate 3 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 866 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Åretruntdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | CrossClimate 3 |
| Däckbeteckning | 255/50-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 128 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
| EAN | 3528701981017 |
Ett åretruntdäck från . CrossClimate 2 har däckbeteckningen 255/50-R18.
Primacy 4+ - Ett sommardäck med däckmärkningen 255/50-R18.
Ventus S1 Evo 3 K127 är ett sommardäck med däckmärkningen 255/50-R18.
Sommardäcket Turanza T005 har en däckbeteckning som är 255/50-R18. Däcket kommer från .