Detta sommardäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 255/50-R19 till din bil. har valt att kalla denna modell av sommardäck för Sportnex AS-3.
Sportnex AS-3 har en diameter som är 19" och därmed passar på 19"-fälgar. Detta däck har en bredd på 255 mm och har en profil som är ungefär 128 mm. Profilmåttet motsvarar 50% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på Y är Sportnex AS-3 ett sommardäck som lämpar sig för hastigheter upp till 300 km/h.
Behöver du även 19"-fälgar till sommardäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 122 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Sportnex AS-3 |
| Däckbeteckning | 255/50-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 128 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
| EAN | 4711510461378 |
Detta sommardäck från , kallat ProTech NewGen, har däckbeteckningen 255/50-R19.
Sommardäcket Proxes Sport 2 från med däckbeteckningen 255/50-R19.
RainSport 5 - Ett sommardäck med däckmärkningen 255/50-R19.
har tagit fram detta sommardäck med namnet Advan Sport (V107). Däcket har däckbeteckningen 255/50-R19.